تنیس روی میز یا پینگ پنگ

تنیس روی میز یا پینگ پنگ دیدگاه خود را بنویسید

نام دیگر تنیس روی میز پینگ پنگ است. تنیس روی میز ورزشی است که در آن دو یا چهار بازیکن با استفاده از یک میز و راکت کوچک یک توپ سبک وزن را بین هم ردوبدل می کنند. این بازی بر روی یک میز که توسط یک تور به دو قسمت مساوی تقسیم شده است انجام می شود. قوانین بازی تنیس روی میز به طور کلی به شرح زیر است: بازیکنان باید توپ را بین هم ردوبدل کنند و بازیکنی امتیاز را دریافت می کند که حریف او توپ را به بیرون بزند یا نتواند توپ را برگشت دهد یا توپ طرف مقابل او به تور برخورد کند و به زمین بازیکن حریف نرسد.

تنیس روی میز توسط سازمان بین المللی تنیس بین المللی (ITTF) در سال ۱۹۲۶ تأسیس شده است. ITTF در حال حاضر ۲۲۶ انجمن عضو دارد. قوانین رسمی تنیس روی میز در دستورالعمل ITTF مشخص شده است. تنیس روی میز از سال ۱۹۸۸ به عنوان یک ورزش المپیکی شناخته شد.

تاریخچه تنیس روی میز

این ورزش در انگلیس زمان ویکتوریا برگزار می شد، جایی که به عنوان یک بازی بعد از ناهار  انجام می شد. نسخه های اولیه بازی توسط افسران ارتش بریتانیا در هند در حدود سال های ۱۸۶۰ یا ۱۸۷۰ ابداع شد.

در سال ۱۹۲۱ انجمن تنیس روی میز تاسیس شد و در سال ۱۹۲۶ به نام انجمن تنیس روی میز انگلیسی تغییر یافت. فدراسیون بین المللی تنیس روی میز (ITTF) در سال ۱۹۲۶ پیگیری شد. لندن نخستین مسابقات رسمی جهانی را در سال ۱۹۲۶ برگزار کرد. در سال ۱۹۳۳، انجمن تنیس روی میز ایالات متحده تشکیل شد.

قوانین بازی تنیس

پس از بازی های المپیک ۲۰۰۰ در سیدنی، ITTF تعدادی از قوانین را تغییر دادند که هدف آنها جذاب کردن تنیس روی میز برای تماشاگران تلویزیونی بود. در مرحله اول، توپ های قدیمی ۳۸ میلی متری در اکتبر ۲۰۰۰ به طور رسمی با توپ ۴۰ میلیمتری جایگزین شدند.  این تغییر باعث افزایش مقاومت هوایی توپ شد و به طور موثر باعث کاهش سرعت بازی شد. در آن زمان بازیکنان شروع به افزایش ضخامت لایه اسفنج بر روی راکت خود کردند که بازی را فوق العاده سریع می کرد و مشاهده بازی را برای بیندگان تلویزیونی مشکل می کرد.

چند ماه بعد، ITTF سیستم امتیاز دهی را از ۲۱ به ۱۱ امتیاز تغییر داد. (و تعویض توپ بین بازیکنان  از پنج امتیاز به ۲ امتیاز کاهش یافت) که در سپتامبر ۲۰۰۱ به قانون تبدیل شد.  این تغییرات باعث شد که بازی ها سریع تر و هیجان انگیزتر شود. ITTF همچنین قوانین مربوط به سرویس را تغییر داد تا مانع از مخفی کردن توپ توسط بازیکن در هنگام شود شود تا سبب افزایش طول متوسط ​​رالی و کاهش مزیت سرور شود.

لوازم پینگ پنگ (تنیس روی میز)

  1. توپ پینگ پنگ:  قوانین بین المللی تعیین کرده اند که بازی با یک توپ کره ای با وزن ۲٫۷ گرم و قطر ۴۰ میلی متر انجام شود. همچنین قوانین می گویند که توپ باید تا ۲۴-۲۶ سانتیمتر پرش کند  تا از یک ارتفاع ۳۰٫۵ سانتیمتری یک مانع توری فولادی استاندارد با ضریب ارتجاعی ۰٫۸۹ تا ۰٫۹۲ عبور کند. در حال حاضر توپ از سال ۲۰۱۵ به جای سلولوئید از پلیمر ساخته شده است، با رنگ سفید یا نارنجی، و لایه نهایی مات. انتخاب رنگ توپ بر اساس رنگ میز و محیط اطراف آن ساخته شده است. به عنوان مثال، یک توپ سفید بهتر است که روی یک میز سبز یا آبی استفاده شود. تولید کنندگان اغلب کیفیت توپ را با سیستم رتبه بندی ستاره مشخص می کنند، معمولا از یک تا سه، سه بالاترین درجه می باشند. تنها راه استفاده از توپ در رقابت های رسمی، تصویب فدراسیون جهانی تنیس (تصویب ITTF  بر روی توپ چاپ شده باشد) دیده شود.
توپ تنیس روی میز
توپ تنیس روی میز
  1. میز پینگ پنگ: میز تنیس ۲٫۷۴ متر طول، ۱٫۵۲۵ متر عرض و ۷۶ سانتی متر ارتفاع دارد. میز تنیس یا سطح بازی به طور یکنواخت تیره و مات است، و به وسیله یک تور با ارتفاع ۱۵٫۲۵ سانتی متر به دو بخش تقسیم شده است. ITTF تنها میز تنیس چوبی یا مشتقات آنها را تأیید می کند. میز بتنی با یک توری فولادی یا پارتیشن بتن جامد گاهی اوقات در فضای عمومی مانند پارک ها وجود دارد.
میز پینگ پنگ
میز پینگ پنگ
  1. راکت تنیس: بازیکنان از یک راکت با روکش لاستیک در یک یا دو طرف استفاده می کنند. ITTF از اصطلاح “راکت” استفاده می کند، هرچند “bat” در بریتانیا و “paddle” در ایالات متحده و کانادا رایج است. بخش چوبی از راکت، اغلب به عنوان “تیغه” نامیده می شود، معمولا در هر وجه بین یک تا هفت لایه از چوب استفاده می شود  هر چند چوب پنبه، فیبر شیشه ای، فیبر کربن، فیبر آلومینیوم و کوولار بیشتر رایج می باشد. با توجه به مقررات ITTF، حداقل ۸۵٪ از تیغه های ضخیم باید از چوب طبیعی باشد. انواع چوب های معمولی عبارتند از balsa، limba و cypress یا “hinoki” که در ژاپن محبوب است. متوسط اندازه تیغه حدود ۱۷ سانتیمتر طول و ۱۵ سانتیمتر عرض است.
راکت پینگ پنگ

دیدگاهتان را بنویسید